Житомирська обласна державна адміністрація

Департамент екології та природних ресурсів

 

ОГЛЯД СТАНУ ДОВКІЛЛЯ

В ЖИТОМИРСЬКІЙ ОБЛАСТІ

(за моніторинговими показниками)

 

https://eprdep.zht.gov.ua/novyny_04.03.2025_oblik_tvarin.files/image005.jpg

 

І квартал 2025 року

 

 

 

Стан атмосферного повітря

(І квартал 2025 р.)

 

Моніторинг забруднення атмосферного повітря в місті Житомирі  у І кварталі здійснювався на двох стаціонарних постах за вмістом чотирьох основних домішок:  завислих речовин, діоксиду сірки, оксиду вуглецю і діоксиду азоту.

Житомирським обласним центром з гідрометеорології відібрано  1847 проб атмосферного повітря. Проби на вміст завислих речовин, діоксиду сірки, діоксиду азоту та оксиду вуглецю відбираються на двох стаціонарних постах. Специфічні домішки (вісім важких металів) визначались тільки на ПСЗ № 1. Вони проаналізовані в лабораторіях Центральної географічної обсерваторії імені Бориса Срезневського, крім оксиду вуглецю, який визначається фахівцями Житомирського ЦГМ на місці.

Загальний рівень забруднення повітря у місті оцінювався, як низький.

За даними спостережень середньомісячні концентрації домішок складали: з діоксиду сірки - 0,7 ГДК с. д., з завислих речовин - 0,5 ГДК с. д., з оксиду вуглецю - 0,2 ГДК с. д., діоксиду азоту - 2,5 ГДК с. д.

 

 


Стан забруднення поверхневих вод

(I квартал 2025 р.)

 

Оцінка якості поверхневих вод здійснювалася на основі аналізу інформації стосовно величин гідрохімічних показників у порівнянні з відповідними значеннями їх гранично-допустимих концентрацій та фоновими показниками.

За даними моніторингу поверхневих вод, проведеного  КП “Житомирводоканал” в І кварталі 2025 р. якість зворотних вод скидів  № 3,  6 відповідає гранично-допустимому скиду (ГДС) речовин у водний об’єкт за стічними водами.

За результатами проведених мікробіологічних досліджень (скиди № 3, 6 - індекс ЛКП (лактозопозитивні кишкові палички) складає 5000 при нормі затверджених властивостей зворотних вод 10000 в 1 дм3.

Згідно результатів досліджень у контрольованих створах (р. Тетерів 500 м вище скиду № 3 та 500 м нижче скиду № 3) вміст розчинного кисню  11,31 - 9,59 мгО2/дм3.

Має місце перевищення нормативів (СанПин)  по показниках: ХСК  в 1,3 р., БСК5 в 1,3 р., залізу в 1,08 р. - поверхнева вода не відповідає нормативам СанПин № 4630-88.

В поверхневих водах р. Кам'янка вміст розчиненого кисню  10,53-10,0 мгО2/дм3. В створах спостережень 500 м вище та 500 м нижче скиду № 6 перевищення нормативів (СанПин) по показниках: ХСК – 1,3 р., БСК5 –  1,26 р., азоту амонійного – 1,82 р., фосфатах – 4,65 р., залізу – 4,17 р., нітритах –  1,25 р. - вода не відповідає рибогосподарському нормативу (ОБУВ).

Вміст розчинного кисню 10,35-9,69 мгО2/дм3.

Лабораторія Басейнового управління водних ресурсів річки Прип’ять виконує операційний моніторинг по 8 пунктах моніторингу (7- питні поверхневі водозабори та 1 - транскордонний масив поверхневих вод) та здійснює вимірювання з визначенням основних фізико-хімічних показників поверхневої води – 20 фізико-хімічних показників, визначених Постановою КМУ від 19.09.2018 № 758 «Про затвердження Порядку здійснення державного моніторингу вод». Для визначення вмісту пріоритетних органічних і неорганічних та басейнових специфічних показників БУВР Прип’яті здійснює відбір та доставку проб до лабораторії Північного регіону Межрегіонального офісу захисних масивів дніпровських водосховищ, м. Вишгород по 15 пунктах моніторингу на річках: Тетерів, Гнилоп’ять, Ірша, Возня, Случ, Уж, Уборть та Ів’янка.

За результатами аналізів зафіксовано перевищення ГДК по усіх контрольних створах за вмістом заліза загального і марганцю та біологічного споживання кисню в річках Гнилоп’ять, Случ, Тетерів та Уборть.

Мінералізація води оптимальна, вміст нітрогенної групи, фосфат-іонів знаходився нижче рівня токсичної дії.

Вміст розчиненого у воді кисню протягом І кв. у межах нормативних значень: суббасейн Прип'яті – 12,16-14,48 мгО2/дм3.

За даними моніторингу поверхневих вод, проведеного  Коростенським КП «Водоканал» якість води р. Уж в фоновому cтвopi (100 м вище водозабірних споруд КП «Водоканал» відповідає вимогам до водних об’єктів господарчо-побутового та культурно - побутового водокористування за виключенням високого вмісту заліза, забруднюючої речовини 3 класу небезпеки з органолептичним лімітуючи показником.

Концентрація заліза (середня за квартал) 0.75 мг/л складає 2,5 (ГДК -  0,3 мг/м3).

 

Радіаційний стан

(І квартал 2025 р.)

 

  За даними обласного центру з гідрометеорології, середньомісячний рівень гамма-фону по області у І кварталі становив 13 мкР/год, що не перевищує нормативних показників.

  Найвищий рівень природного гамма-фону зафіксований у Коростенському районі – 18 мкР/год. У Овруцькому районі – 13 мкР/год; Олевському районі – 12 мкР/год; Звягельському районі – 13 мкР/год та м. Житомир – 12 мкР/год.